تعداد بازدید: 2207

توصیه به دیگران 1

يکشنبه 17 تير 1386-0:0

از مفتخر الممالك تا...؟

اسامي نمايندگان ساري در مجلس در 100سال اخير.


بزرگترين پروژه سياسي سال 86، برگزاري انتخابات هشتمين دوره مجلس شوراي اسلامي است. اين رويداد از آن جهت مهم است كه با برپايي انتخابات آن، مهم ترين ركن تصميم گيري نظام حكومتي يعني قوه مقننه شكل مي گيرد و عموم شهروندان با شركت آگاهانه و داوطلبان، نمايندگان خويش را براي وضع قوانين و نظارت بر حسن اجراي آن راهي پارلمان مي كنند.

نگاهي به شكل گيري مجلس نمايندگان در طول تاريخ حدود يكصد سال اخير ايران نشان مي دهد كه به دنبال تاسيس مجلس شورا در پايتخت، مردم نقاط پيراموني و شهرستاني نيز در قالب يك حوزه انتخابيه، افرادي را بعنوان نماينده بر مي گزيدند البته مكانيزم انتخابات و شرايط حاكم بر آن متفاوت از انتخاباتي كاملا جدي، آزاد، رقابتي و مشاركت پذير بود. از آنجايي كه تب و تاب فضاي عمومي جامعه ما در حال حاضر و ماههاي آينده موضوع انتخابات مجلس هشتم مي باشد روزشمار انتخابات مجلس شورا را در شهرستان ساري مرور مي كنيم.


دوره اول: «از 17 مهر 1285 تا 2 تير 1287 هجري شمسي»: نخستين نماينده ساري در مجلس شوراي اسلامي در سال 1288 هجري شمسي برگزيده شد. فردي به نام «محمدحسن خان مفتخر الممالك» بود كه در يك روز انتخابات آن در مسجد جامع ساري برگزار شد و به شكل دو مرحله اي بود. تعداد شركت كنندگان مرحله اول براي انتخاب كردن به پانصد نفر هم نمي رسيد و در انتخابات مجلس دوم كه بعد از كابينه پانزدهم مجلس اول شكل گرفت در مرحله اول «سيدعباس شريف العلماء خاوري» از كل 404 رأي ريخته شده به صندوق 65 رأي آورد و در مرحله دوم از ميان 9 نفر با اكثريت آراء به مجلس دوم راه يافت.


دوره دوم «از 24 آبان 1288 تا 3 ديماه 1290 ه. ش»:
سيدعباس شريف العلماء خاوري – ميرزا احمدخان منيرالسلطان انتخاب شدند.
دوره سوم «از 14 آذر 1293 تا 21 آبان 1294 ه. ش:
اسماعيل خان امير مؤيد – سيدعباس شريف العلماء خاوري
دوره چهارم «از تيرماه 1300 تا 30 خرداد 1302»:
ميرزا احمدرضا تجدد شيخ العراقين زاده – ميرزا محمد نجات
دوره پنجم «از 22 بهمن 1302 تا 22 بهمن 1304»:
ميرزا احمدرضا تجدد (شيخ العراقين زاده)
دوره ششم «از 19 تيرماه 1305 تا 22 مرداد 1307»:
دكتر اسماعيل سنگ – سيدميرزا علي عمادي
دوره هفتم « از 14 مهر 1307 تا 14 آبان 1309»:
دكتر اسماعيل سنگ – سيدميرزا علي عمادي (فوت شد و كرسي خالي ماند.)
دوره هشتم «از 24 آذر 1309 تا 24 دي 1311»:
دكتر اسماعيل سنگ - ميرزا حسين خان معتصم سنگ
دوره نهم «از 24 اسفند 1311 تا 24 فروردين 1314»:
دكتر اسماعيل سنگ – ميرزا حسين خان معتصم سنگ
دوره دهم «از 15 خرداد 1314 تا 22 خرداد 1316»:
دكتر اسماعيل سنگ – ميرزا حسين خان معتصم سنگ
دوره يازدهم «از 20 شهريور 1316 تا 27 شهريور 1318»:
دكتر اسماعيل سنگ – ميرزا حسين خان معتصم سنگ
دوره دوازدهم از 3 آبان 1318 تا 9 آبان 1320»:
دكتر اسماعيل سنگ – ميرزا حسين خان معتصم سنگ
دوره سيزدهم از 22 آبان 1320 تا 1 آذر 1322»:
دكتر اسماعيل سنگ – ميرزا حسين خان معتصم سنگ
دوره چهاردهم از 16 اسفند 1322 تا 21 اسفند 1324»:
ايرج اسكندري – ميرزا احمدرضا تجدد
دوره پانزدهم «از 25 تير 1326 تا 6 مرداد 1328»:
مرتضي شريف زاده خاوري – منوچهر كلبادي
دوره شانزدهم «از 20 بهمن 1328 تا 29 بهمن 1330»:
عبدالصاحب صفائي حائري – دكتر نصرت الله كاسمي
دوره هفدهم «از 17 ارديبهشت 1331 تا پايان 28 آبان 1332»:
انتخابات برگزار نشد و مجلس هفدهم منحل شد.
دوره هجدهم «از 27 اسفند 1331 تا 26 فروردين 1335»:
مصطفي تجدد – عبدالصاحب صفائي حائري (فوت شد)
دوره نوزدهم از 10 خرداد 1335 تا 1339»:
مصطفي تجدد (به دولت رفت) – محمد فضائلي
دوره بيستم «از 12 اسفند 1339 تا 19 ارديبهشت 1340»:
غلامرضا اسپهبدي – دكتر عيسي سنگ
دوره بيست و يكم «از 14 مهر 1342 تا 12 مهر 1344»:
دكتر محمد حسن رهنوردي – دكتر جواد سعيد
دوره بيست و دوم «از 14 مهر 1346 تا 9 شهريور 1350»:
دكتر جواد سعيد – دكتر فضل الله كاسمي
دوره بيست و سوم «از 19 شهريور 1350 تا 16 شهريور 1354»:
دكتر جواد سعيد – دكتر فضل الله كاسمي
دوره بيست و چهارم «از 17 شهريور 1354 تا پايان پيروزي انقلاب اسلامي»:
دكتر جواد سعيد – دكتر فضل الله كاسمي

اما نمايندگان مردم ساري در هفت  دوره مجلس شوراي اسلامي
دوره اول: دكتر اخوتيان + شهيد عبدالوهاب قاسمي، مياندوره اي: عباسعلي بهاري اردشيري
دوره دوم: عباسعلي بهاري اردشيري – سيدحسن شجاعي كياسري
دوره سوم: سيدحسن شجاعي كياسري – مرحوم عزت الله دامادي
دوره چهارم: مرحوم عزت الله دامادي - سيدحسن شجاعي كياسري
دوره پنجم: علي اصغر يوسف نژاد – ابوالقاسم روحي
دوره ششم: مرحوم سيدمسيح سليم بهرامي – حسين روزبهي
دوره هفتم: ابوالقاسم روحي - سيدحسن شجاعي كياسري
دوره هشتم: ؟ ؟ - ؟ ؟ (bashirnews)



    ©2013 APG.ir