تعداد بازدید: 3757

توصیه به دیگران 1

پنجشنبه 27 دی 1386-0:0

انتخاب یا انتصاب؟!

يادداشتي درباره انتخابات مجلس هشتم از: دکتر میلاد محقق،استاد دانشگاه،متولد رامسر

 


 انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی در راه است و مردم و مسئولان خود را آماده می کنند تا آن گونه که باید و شاید در این رویداد مهم شرکت کرده و آن را به خوبی برگزار کنند.

 هر چند از برخی محافل حرف و حدیث هایی به گوش می رسد که حکایت از تعویق زمان برگزاری انتخابات مذکور (به عللی که هنوز به درستی معلوم نیست) دارد اما آنچه واضح به نظر می رسد اين است که مردم باید با توان بیشتر و با استفاده از تجارب گذشته خود در این عرصه مهم حضور یابند و برای تعیین سرنوشت خود در قوه مقننه کشور، بهترین افراد را به مجلس بفرستند.

صرف نظر از موارد متعددی که می توان در باره انتخابات پیش رو(مجلس هشتم) به نگارش در آورد، می خواهیم به نکته مهمی اشاره داشته باشیم که هیچ گاه با جدیت محتوای آن نه در سطوح عمومی و نه در محافل تخصصی پیگیری نشده است واین در حالی است که به جرات می توان مدعی شد که مهمتر از انتخابات و فرآیندهای مربوط به آن، مسئله ای است که قصد داریم در باره آن مباحثی را مطرح کنیم.

 حتما تصدیق می فرمایید که در پرونده های مختلف قضایی،مالیاتی،بیمه و غیره هرگاه شخصی بخواهد برای پیگیری این گونه موارد که خود در آن ذی نفع است وکیلی برای خود انتخاب کند به خیلی از نکات توجه ویژه دارد. از جمله آن که: فردی که می خواهد وکیلش شود، جوانب مختلف مربوط به موضوع وکالت را خوب بفهمد،راه های حل مشکل را بداند،از امکانات موکلش بدرستی استفاده کند،موکلش را در جریان چگونگی انجام کارها قرار دهد،توان فکری و اجرایی انجام کارهای محوله را داشته باشد،مهمترین انگیزه برای پذیرش وکالت را حل مسائل مطروحه در پرونده موکلش بداند و...

حال چنین تصور کنید که موکل در یکی از مقاطع زمانی پیگیری پرونده اش، متوجه این موضوع شود که وکیلش توانمندی های لازم برای انجام امور محوله را ندارد و خود را در انتخاب یک وکیل خوب نا موفق تشخیص دهد، به نظر شما در این لحظه چه اقدامی را باید انجام دهد تا ما به موکل فرضی خود نمره قبولی دهیم؟

 آیا جز عزل وکیل نا لایقش می توانیم انتظار منطقی دیگری داشته باشیم؟

به طور قطع و یقین پاسخ همان است که شما تصور می کنید.عزل وکیل ناتوان و اعلام سمت وکیلی دیگر ولی این بار توانمند و با لیاقت اقدامی است که هر انسان عاقلی در این مواقع انجام می دهد و تعلل در این مسیر باعث تردید در سلامت موکل می باشد.

 به طور خلاصه چنین باید گفت که هرگاه مردم بخواهند در مواردی که ارزش مادی و معنوی آنها بسیار کمتراز موضوع وظایف پارلمانی است، وکیلی انتخاب کنند، هم در مرحله انتخاب و هم در زمان تشخیص عدم توانمندی وکلای خود، خیلی دقیق تر و حساستر عمل می کنند و اکنون سوال ما این است که چرا مردم ما در باره انتخاب نمایندگان خود تلاش نمی کنند به اصلح آنها رسیده و به آنها رای دهند؟

 و سوال دوم اینکه چرا وقتی نماینده انتخاب شد دیگر تا چهار سال نمی توانند به ناتوانی یا کم کاری او اعتراضی داشته و یا احیانا او را عزل نمایند؟

شاید شما خواننده عزیز به برخی ظرفیت های قانونی کشور در این گونه موارد اشاره کنید و در ذهن خود بگویید که نگارنده کمترین اطلاعی از قوانین مربوط به مجلس و نمایندگان آن ندارد،اما لازم است جهت مزید اطلاع شما این نکته را متذکر شوم که منظورم از بیان مطالب فوق تجاربی است که در هفت دوره گذشته شاهد آن بوده ایم نه آنچه که در کتابها و در گفتار برخی مسئولان تا کنون انعکاس یافته است.

به راستی: چرا مردم تاکنون نتوانسته اند برعملکرد نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی آن گونه که باید، نظارت داشته باشند؟

برای ارائه پاسخ به پرسش مطرح شده باید به خیلی از موارد اشاره کنیم که پرداختن به همه موارد به حجیم شدن این نوشته ها خواهد انجامید که ما چنین قصدی نداریم اما می توان به برخی از نکات مهم آن پرداخت. دیر زمانی است که عامه مردم در بیان مشکلات خود،ابعاد مختلف زندگی روزمره را بطور مجزا موضوع مشکل خود می دانند و هر یک از منظر دید خود و یا زاویه ای که از آن نظاره می کنند یکی از مسائل اجتماعی،اقتصادی،فرهنگی و سیاسی را مشکل اصلی خود می انگارند،حال آن که در هم آمیختگی این حوزه ها به اندازه ای است که به سختی می توان آنها را از هم جدا دانست.

 به طور مثال اگر بخواهیم یکی از پدیده های چالشی مطرح در زندگی مردم جهان را مورد بررسی و پژوهش قرار دهیم از همان ابتدا خواهیم دید که موضوع مورد نظر از هر زاویه ای به یکی از موارد چهار گانه مذکور ختم خواهد شد و به ندرت می توان یافت که چنین اتفاقی نیفتد.

اگر در پاسخ به پرسش این بحث- چرا مردم تاکنون نتوانسته اند برعملکرد نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی آنگونه که باید، نظارت داشته باشند؟

 بگوییم مشکل از نوع اجتماعی است، دیری نمی پاید که می بینیم اقتصادی هم هست،وبعد هم در خواهیم یافت که فرهنگی نیز هم و آنگاه همچنین سیاسی.

داشتن تعریف صحیح و منطقی از واژه های مذکور به ما کمک خواهد کرد تا به پاسخ منطقی دست یابیم و درجریان تحلیل اجزاء و عناصر پاسخ،دچار انحراف نشویم.

 فرهنگ چیست؟اقتصاد به چه چیزهایی می گویند؟اجتماع یعنی چه؟ و خلاصه اینکه سیاست چه مسائلی را شامل می شود؟

ادامه دارد...

(drmohaqeq@gmail.com)


 • محمود سفلا پاسخ به این دیدگاه 0 0
  دوشنبه 25 خرداد 1388-0:0

  احسنت جناب آقای دکتر محقق . شما با بیان مطالب خود بسیار زیبا مشکلات جامعه را ریشه یابی نمودید .این موضوع از زمان نوجوانی من هم به عنوان یک مسئله که می بایست حل شود .و از دغدغه های مردم نیز می باشد چرا که مردم آثار این انتخاب نا صحیح را می بیند حال آنکه نمی دانند ...درد را می بینند اما دریغ از درمان صحیح ...

  • جعفر قربانپورپاسخ به این دیدگاه 0 0
   يکشنبه 30 دی 1386-0:0

   با احترام به همه کاندیداهای محترم مجلس هشتم شهرستان ساری
   مشارکت در فعالیتهای انتخاباتی بعنوان ایجاد زمینه حضور حداکثری مردم شریف زمینه ای برای عظمت و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی در جهان است . انشاءا... خداوند به همه کاندیداها که در این کار خیر پیشقدم شده اند توفیق عنایت فرماید . دلایل شخصی را نمی توان به همه کاندیداها و کل جریان انتخابات نسبت داد زیرا انتخابات بزرگترین زمینه حضور و همکاری مردم با نظام مقدس اسلامی ایران است . البته مردم شریف همیشه نسبت به کاندیداهای با صداقت و مردمی علاقه مند بوده اند . امیدوارم با همدلی و اتحاد برای سربلندی میهن عزیز اسلامی و خدمت صادقانه به مردم شریف و شهیدپرور انتخابات پرشوری برگزار نماییم . مردم و نظام از هم جدا نیستند . حضور میلیونی مردم در همه انتخاباتها نشانه این مدعاست . همه تلاشها برای پیشرفت و آبادانی و رفاه مردم و کشور معنا دارد . بنابراین در سایه همدلی و صداقت و تلاش می توان به توسعه دست یافت . هر ملتی که با تلاش خستگی ناپذیر برای خدمت به میهن خویش راه پیمود ؛ موفق گشت . ما هم می توانیم ..." خدا خیرتان دهد - با تشکر - جعفر قربانپور کاندیدای فرهنگی مستقل مجلس هشتم شهرستان ساری و کارشناس ارشد امور اجتماعی مجلس شورای اسلامی دوره ششم

   • جمعه 28 دی 1386-0:0

    سلام آقای دکتر
    چه عجب بالاخره ما از شما خبری شنیدیم.
    بخش نخست جالب بود تا بعد چه پیش آید.

    • پنجشنبه 27 دی 1386-0:0

     تك مضراب‌هاي آقاي دكتر محقق خوب به گوش نمي‌رسد، شايد از عوام باشم كه البته هستم، اما از خواص بعيد است كه فقط براي خود بگويند. بابا تورا به خدا اين قدر كلي گويي نفرما. البته منتظر ادامه مطالبم.


     ©2013 APG.ir